Rényi Ádám kijelentette, hogy nem fogja jogi útra terelni a dolgokat Szirtes Tamás ellen.


Tokióban kapták lencsevégre Tiborcz Istvánt és Orbán Ráhelt - videó

Szirtes Tamás több mint két évtizede áll a Madách Színház élén, és akit valaha is megörvendeztetett a személyes találkozás vele, bizonyára osztja azt az érzést, hogy egy rendkívül barátságos, humoros és bölcs színházi vezető képe bontakozik ki előttünk. Lelkesedése a színház iránt magával ragadó, különösen, ha a musicalek világáról van szó, amelyben a közönség minden korosztályát elbűvöli. Amikor az RTL Csillag születik című tehetségkutatóban zsűritagként tevékenykedett, mindig figyelmesen és együttérzően bánt a versenyzőkkel, kritikái pedig sosem bántó szándékúak voltak, hanem inkább építő jellegűek, igyekszik elkerülni, hogy bárkit is megsértsen. Most pedig Rényi Ádám, a kommunikációs és médiaszakember, valamint a 21. Század Kiadó társtulajdonosa egy könyvet szentelt neki, melynek bemutatója szerdán este zajlott az Eötvös 10 Művelődési Házban, ahol a szerző egy órán keresztül osztotta meg velünk Szirtes Tamás életét és munkásságát.

"Életem során számos könyvet írtam, de egyikért sem harcoltam olyan szenvedéllyel, mint ezért. Magának a könyv megírása és a beszélgetések rögzítése nem okozott nehézséget, sőt, rendkívül örömteli élmény volt, de a projekt elindításához körülbelül 15 évnyi türelem szükségeltetett. Kitartóan dolgoztam, és végül elérkezett az a pillanat, amikor sikerült meggyőznöm Szirtes Tamást arról, hogy szükség van erre a könyvre" - mesélte Rényi Ádám az esemény bevezetőjében. "Az egyik taktikám az volt, hogy minden kérésére igent mondtam, majd felvetettem, hogy mit szólnék, ha lenne valami, amit én szeretnék. Ekkor ő általában csak mosolygott és hallgatott. A másik megközelítésem az volt, hogy vállaltam a kockázatot: csináljunk úgy, mintha már készülne egy könyv, beszélgessünk, és én rögzítem a beszélgetéseket. Ha pedig a végén úgy dönt, hogy mégsem szeretné megjelentetni, nem fogom beperelni, nem teszek neki keresztbe, és nem fogok sírni miatta. Ha ennyivel zárul, legalább jó beszélgetéseket folytattunk. Végül belement a dologba, és egy idő után azt vettem észre, hogy kezd kedvet kapni a projekthez."

Rényi Ádám korábban az RTL kommunikációs igazgatójaként tevékenykedett, és Szirtes Tamással akkor találkozott először, amikor a híres színházigazgató a „Csillag születik” című tehetségkutató zsűrijében foglalt helyet. Ádám már jóval korábban is figyelemmel kísérte Szirtes munkásságát, hiszen számos rendezését látta, és távolról is nagyra értékelte a személyiségét. Noha már publikált könyveket, ilyen jellegű, egy adott személy életútját bemutató művet még nem írt.

"Sok dologgal foglalkoztam a karrierem során, és valahogy mindig magamtól kellett kitalálnom mindent. Nem voltak igazi mestereim. Amikor elkezdtem a színházat közelebbről szemlélni - mert ugye színikritikusként is működtem és három színdarabot is írtam -, akkor jöttem rá, hogy a színház világában vannak mesterek, ott van kire odafigyelni" - mondta a Blikk kérdésére Rényi Ádám. "Ez a könyv egyébként többről szól, mint a színház - barátságról, mesterekről, tanítványokról, apa-fiú kapcsolatról, az elmúlásról, és arról, hogyan kell élni. Szirtes Tamáson mindig is lehetett érezni, hogy nem egyszerűen csak színházi bölcsessége van, és hogy a saját mestereinek a húzásában él mind a mai napig. Én nagyon fontosnak tartom, hogy amíg vannak ilyen mesterek, mint ő, figyeljünk rájuk, hallgassuk őket és tanuljunk tőlük. Szerettem volna, hogy a könyv által minél többen részesüljenek ebből."

A bemutató bevezetőjében a szerző megosztotta, hogy teljesen eltérő okokból kezdett neki a könyv megírásának, mint ami végül örömet hozott számára. Eredetileg az inspirálta, hogy a korábbi beszélgetések során felfedezte a színházigazgató gazdag történetkincsét – több ezer olyan elmesélni valója van, amelyek mindegyike megérdemelne egy külön kötetet. Ezen inspiráció vezérelte a munkálatokhoz, hiszen úgy érezte, hogy ezeket a meséket másoknak is látnia kell. Azonban a közös munka végére, az anekdoták mellett, valami egészen különleges élményt is kapott, ami messze túlmutatott az eredeti elképzelésein.

„Személyesen is rendkívül fontosnak tartom ezt a könyvet, mert valóban arra ösztönöz, hogy miként éljük az életünket” – mondta Rényi Ádám, mielőtt Szirtes Tamást megszólította. „Minden ember életében elérkezik az a pillanat, amikor elgondolkodik azon, hogy vajon jól döntött-e eddig. Amikor ráébred, hogy az élet nem tart örökké, és hasznos, ha van egy tervünk, ha eddig esetleg nem is volt. Őszintén bevallom, néha újra át szoktam olvasni a könyv utolsó két oldalát, és bár kissé kínos, de mindig megérint. Olyan mélység és nyugalom árad belőle, és az egész életében, amit bemutat, egy csodás szellem rejlik.”

A Blikknek adott interjújában Szirtes Tamás munkájának kihívásairól beszélt, kiemelve, hogy a művész "Magyarország legjobb PR szakembere", aki lenyűgöző profizmussal képes megformálni a színház, az előadások és a művészek körüli marketingüzeneteket. A beszélgetések során azonban neki is meg kellett birkóznia ezzel a profizmussal. "Néha hagytam magam, de alapvetően nem kívántam pusztán egy műsorfüzetet megalkotni. Volt, hogy olyan kérdéseket sikerült feltennem neki, amelyeket talán még saját magának sem vetett fel, és bár sok mindenre volt előre megfogalmazott válasza, ezeken el kellett merengenie. Ezek voltak az igazán különleges, emlékezetes pillanatok." A Madách Színház igazgatójával való viszonyáról árult el, hogy mindig is nagyra értékelte őt, de a beszélgetések végére annyira közel kerültek egymáshoz, hogy végül megszerette. "Én tényleg szeretem a Tamást."

Sokan talán nem is sejtik, de a Madách Színház igazgatója nemcsak a színházi élet mestere, hanem a humor nagykövete is. Már a megérkezése pillanatában felvidította a közönséget, amikor Rényi Ádám kérésére bemutatta, hogyan kell stílusosan bevonulni. "Először is, tudni kell eljutni az ajtótól az asztalig, ez kulcsfontosságú. Ha bárhol megakadsz, az már nem az igazi. A jó bevonulás, az bizony egy alapvető színházi eszköz" – kezdte, majd azonnal egy szórakoztató anekdotába csapott át. Innentől kezdve a különféle színházi pillanatok és színes történetek váltak a beszélgetés középpontjává.

"Mindig tartottam attól, hogy elég színes, érdekes, változatos-e, amit mondani tudok. Én színházban dolgozom, és a színházi alkotás egészen más típusú munka és egy teljesen más típusú jelenlét és közeg, amiben az embernek folyamatosan jónak kell lenni, mint az a rendkívül nyugtalanító pillanat, hogy egy üres papírral szemben ülsz. De ő feloldotta azzal, hogy beszélgetni kezdett" - kezdte Szirtes Tamás, majd egy kis kitérő után hozzátette: "Amikor a könyvről szó volt, többször eszembe jutott, hogy nem akarok nosztalgikus kötetet csinálni, nagyon sokat a múltba fordulni és a régről beszélni. Én nagyon szeretek a mában élni, vagyis igazából a holnapban - azt szeretem, hogy mi lesz. A színházi gondolkodás különben sem múltba tekintő, a tegnapi előadás úgy múlik el, mintha sosem lett volna, pedig tegnap még csodálatos este volt. A színházban mindig csak jövő idő van, legjobb esetben van egy kis jelenidő, de az is csak valami jövőért létezik."

Az egész beszélgetés olyan volt, mint egy mesedélután. Szirtes Tamás a színházi világ titkai mellett egy csomó személyes momentumot is megosztott az életéből, illetve arról, hogyan viszonyul bizonyos szituációkhoz vagy emberekhez, és milyen képességekre van szükség ahhoz, hogy valaki jó rendező, illetve jó vezető legyen. Ezekből aztán szépen lassan kirajzolódott, milyen értékek mentén éli az életét, hogy a tudás, a kíváncsiság, a csapatszellem, a maximalizmus, a tanítás és a folyamatos tanulás mind-mind fontos tényezők a mindennapjaiban.

"Arra törekszem, hogy kiélvezzem az élet minden pillanatát, és mindent megtegyek annak érdekében, hogy a dolgok jól alakuljanak. Amíg nincsenek komoly problémák – hiszen harminc körüli életkorban ez már szinte elkerülhetetlen –, addig van remény a boldog pillanatokra."

Az esemény egy különleges dedikálással zárult, ahol természetesen mindenki vágyott arra, hogy egy közös fénykép készüljön a színházigazgatóval. A Blikk kérdésére Szirtes Tamás, némi tréfás felhanggal, elárulta: "Korábban számos próbálkozás történt, hogy könyvet írjanak rólam, de ezeket mind a kezdetek kezdetén elfojtottam, mígnem egyszer csak megjelent Rényi Ádám, aki ellenállhatatlan volt." Bár a szerzőnek is sokáig győzködnie kellett a színházigazgatót, Szirtes állítása szerint az olyan kifogások, mint hogy esetleg nem elég izgalmas, amit mondani tud, csupán álszerénységnek voltak betudhatóak a beszélgetés során. Egyébként, ha bárki önéletrajzát olvassa, ő mindig a fordulópontokat és a jelentős váltásokat keresi, hiszen drámai szempontból tekint rá, mint egy színdarabra. Az ő életének „bekötéséről” pedig így nyilatkozott:

Related posts