Sajnos szomorú hírek érkeztek a szerencsétlen sorsú Parajról.


A tervek szerint július elsején nyitja meg kapuit egy különleges, turisztikai célú sós vízű strand, amely számos élményt kínál majd a látogatóknak.

Legalább tíz napos csúszásban vannak a parajdi sóbánya fölött folyó Korond-patak elterelési munkálatai, mivel a kivitelező cég nem halad a kívánt ütemben a patak elvezetésére szolgáló csövek hegesztésével - jelentette be hétfőn Parajdon Nicolae Sebastian Soltuz, az Országos Sóipari Társaság (Salrom) beruházási igazgatója.

Elárulta: a hegesztési folyamat elhúzódása következtében minimum tíznapos, de akár kéthetes késésre is fel kell készülni - tájékoztatott az Agerpres hírügynökség. Az eredeti terv szerint a munkálatokat július elsejéig be kellett volna fejezni.

A késedelem oka az, hogy a Romániában monopolhelyzetben lévő gyártó késlekedett a speciális csövek kiszállításával, így a hegesztési folyamat elindítása is csúszott. Ezt a folyamatot a garancia érdekében kizárólag a cég munkatársai végezhetik - nyilatkozta Soltuz. Hozzátette, hogy a helyszínen két csapat dolgozik, és kérvényezték a gyártónál, hogy egy harmadik csapatot is küldjenek. Az igazgató megemlítette, hogy a nehéz terep miatt a hegesztési munkálatok a vártnál sokkal lassabban haladnak.

A sóbányával kapcsolatban megjegyezte, hogy a megmentéséhez jelentős anyagi ráfordításokra lenne szükség. Emellett felhívta a figyelmet a német szakemberek ajánlására, miszerint két új tárna megnyitására lenne szükség a turizmus és a sókitermelés érdekében. A német szakértők a következő két-három hétben várhatóan elküldik a részletes végleges jelentésüket - tette hozzá.

Sorin Vlad, a Maros Vízügyi Igazgatóság vezetője közölte, hogy az utóbbi időszakban csökkent a Korond-patak, a Kis-Küküllő és a Maros vízének sótartalma.

Petres Sándor, Hargita megye prefektusa úgy nyilatkozott, hogy jelenleg nincs újabb fenyegetés, azonban az óvintézkedések továbbra is érvényben maradnak, és a veszélyeztetett területeken élőket továbbra is ki kell költöztetni.

Nicolae Sebastian Soltuz cáfolta Radu Miruta gazdasági miniszter kijelentését, hogy a katasztrófahelyzet rossz döntések eredménye lenne, és kijelentette, ez semmiképp nem volt tudatos. Közölte: az esetleges mulasztások felfedése az ellenőrző szervek feladata.

A gazdasági miniszter vasárnap helyszíni szemlét tett az elárasztott sóbányánál, ahol közösségi oldalán megosztotta véleményét a kialakult helyzetről. Kiemelte, hogy a román állam mulasztott, amikor nem foglalkozott a Parajdon tapasztalható rendszeres vízbeszivárgással. Hozzátette, hogy azok, akik a hibás döntéseket hozták, felelősséggel tartoznak a tetteik következményeiért.

A Mentsétek Meg Romániát (USR) politikusa a Digi24 hírtelevíziónak adott hétfői interjújában éles kritikát fogalmazott meg a kivitelező munkájával kapcsolatban. A politikus a projekt késlekedését bírálta, és szakmaiatlansággal vádolta a kivitelezőt, aki nem volt képes pontosan felmérni a munkálatok időtartamát. Hangsúlyozta, hogy ez a hiányosság komoly következményekkel járhat, és rámutatott, hogy az ilyen projektek tervezése és kivitelezése során elengedhetetlen a precizitás és a szakmai felkészültség.

Esős időjárás esetén Parajdon jelentősen megnő a sószennyezés kockázata, ezért elengedhetetlen, hogy a patakelterelési munkálatokat minél előbb befejezzük.

Hétfőn az illetékes hatóságok bejelentették, hogy a sós vízű strand a terveknek megfelelően július elsején megnyitja kapuit. A helyiek abban bíznak, hogy ez a lépés hozzájárul a turizmus fellendítéséhez.

A román állami tulajdonban lévő parajdi sóbányába májusban tört be ismét a felette folyó Korond-patak vize. Az áradat néhány nap alatt teljesen elöntötte a bánya valamennyi részét, a légúti betegségek kezelésére és a látogatók fogadására kialakított turisztikai szintet és a legújabb, Telegdy-bányát is.

A parajdi sóbánya Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága, amelyet évente százezrek keresnek fel, és amelytől nemcsak az ott dolgozó bányászok, hanem a településen és a környékén létrejött több száz vendéglátóhely üzemeltetőinek és alkalmazottainak a megélhetése is függ.

Related posts