Számos magyar embernél ott pihen 50-100-200 ezer forint a fiók mélyén, gyakran anélkül, hogy tudatában lennének ennek.

Feltehetően aggasztó méreteket ölt a magyar háztartásokban felhalmozott, használaton kívüli elektronikai eszközök mennyisége – derül ki a MediaMarkt megbízásából készült legújabb, reprezentatív kutatásból. Az elektronikai üzletlánc elemzése szerint a magyarok jelentős összegeket veszítenek azzal, hogy sosem foglalkoznak a fiókok mélyén porosodó, elfeledett készülékekkel.
A magyar lakosság több mint fele (54%) csak akkor hajlandó megválni régi készülékétől, ha az már komoly problémákkal küzd. Ezt a MediaMarkt megbízásából végzett felmérésből tudtuk meg, amelyben az emberek véleményét is kikérték arról, mi történik a végül lecserélt készülékekkel. A válaszadók többsége (54%) a "tartsuk meg, még jól jöhet" elv alapján fiókba rejti az elavult eszközöket. (Ebben van némi igazság: egy régi digitális képkeret vagy otthonfigyelő webkamera még hasznos lehet. Persze, mielőtt újra használnánk őket, érdemes lenne előbb kivenni őket a fiókból.)
A legújabb kutatások rámutattak, hogy az új készülékek beszerzése vagy a régiek cseréje során egyre többen keresnek fenntartható megoldásokat. A válaszadók 18%-a a régi elektronikai eszközeit elektronikai áruházakban beszámíttatja, míg 19% az online piactereken értékesíti azokat. A válaszadók 26%-a pedig inkább elajándékozza a régi készülékeket. Ugyanakkor még mindig létezik egy olyan csoport (6%), akik a környezetvédelmi szempontokat figyelmen kívül hagyva egyszerűen a kommunális hulladékba dobják az elektronikai termékeket. Ez a gyakorlat komoly terhet jelent a környezet számára, ami látszólag nem aggasztja őket.
A mobiltelefonok világában a hosszú távú használat valóban figyelemre méltó jelenség: a felhasználók csupán 2%-a dönt úgy, hogy évente lecseréli készülékét. Ezzel szemben a többség, közel 68%, akár négy-öt évig, sőt, sok esetben még ennél is hosszabb ideig ragaszkodik ugyanahhoz a telefonhoz.
A MediaMarkt legfrissebb értékelése rávilágít, hogy rengeteg olyan eszköz marad a háztartásokban, amelyek még mindig értékesek lehetnek, de nem kerülnek vissza a gazdasági körforgásba. A kutatás egyik legfontosabb megállapítása, hogy a magyar lakosság több mint fele (54%) még mindig megőrzi a használaton kívüli készülékeket, de nyitottak a változásokra. A válaszadók 62%-a tisztában van a készülékbeszámítás lehetőségével, azonban eddig még nem élt ezzel a lehetőséggel. Érdekes, hogy 41% kifejezetten vonzónak találja ezt az opciót, míg a válaszadók egyharmada (35%) akkor fontolgatná a cserét, ha megfelelő kedvezményt kapna az új készülék vásárlásakor.
Legszívesebben mobiltelefont (56%), háztartási gépeket (49%), tévét vagy audioeszközt (47%), illetve laptopot (42%) vinnének be ilyen módon az üzletekbe.
Az elektronikai üzletlánc értékelése alapján a régi, használaton kívüli készülékek visszajuttatása a rendszerbe nem csupán környezetvédelmi szempontból jelentős, hiszen csökkenti az elektronikai hulladék mennyiségét és mérsékli az új erőforrások iránti keresletet, hanem gazdaságilag is kedvező lehet a vásárlók számára. A régi eszközök beszámításával a fogyasztók alacsonyabb áron juthatnak hozzá új készülékeikhez, így mindkét oldal számára előnyös megoldás születik.
A beszállított eszközök egy része manapság már felújító cégeknél kap új életet. A felújított elektronikai termékek piaca egyre inkább vonzza a vásárlókat. A kutatás során megkérdezettek jelentős hányada szívesen választana felújított laptopot (45%), mobiltelefont (38%) vagy háztartási nagygépet (34%). Mindössze a résztvevők 18%-a tartózkodik a használt, de megbízható állapotú felújított termékek megvásárlásától.