Soha nincs késő a tanulásra! Ebben az évben a legidősebb magyar felvételiző 83 esztendős.
Rakonczay Gábor teljesítette álmát: sikeresen átevezte az Atlanti-óceánt kenujával! Az esemény lenyűgöző videóban is megörökítve látható, ahol láthatjuk a boldog befutót.
A felvi.hu adatai alapján a felsőoktatásba jelentkezők átlagéletkora 27 év, ami érdekes betekintést nyújt a fiatal felnőttek élethelyzetébe. A legtöbb jelentkező, összesen 25 606 fő, gazdaságtudományi képzésekre nyújtotta be a pályázatát, míg a műszaki-informatika iránt 24 613 diák mutatott érdeklődést. Ez a trend jól tükrözi a jelenlegi munkaerőpiaci igényeket és a jövőbeli karrierlehetőségeket.
Az idén a pedagógusképzésre jelentkezők száma (21 105) mintegy 3300 fővel több, mint egy évvel korábban. A pedagógusképzésen belül az óvodapedagógus alapszak bizonyult az egyik legnépszerűbbnek, amelyre idén 4499-en jelentkeztek a felvi.hu közlése szerint. De népszerű a gyógypedagógia is, amire 3392 fő adta be jelentkezését - írja a Népszava.
Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke bizakodóan tekint a jövőbe az osztatlan, ötéves tanárképzés iránti érdeklődés növekedését illetően. Bár a korábbi adatok nem tükrözték a várt kedvező tendenciákat, és a tavalyi jelentkezők száma is elmaradt a kívánalmak mögött, valamint a fiatalok körében a szakma népszerűsége is csekélynek bizonyult, Tamás idén optimista változásokra számít.
Tavaly összesen 3,7 ezer fő jelentkezett az osztatlan képzésekre, közülük mintegy 1,6 ezer főt vettek fel, de csak körülbelül a felük volt 19 évesnél fiatalabb, vagyis érettségi után jelentkező, ami a PSZ elnöke szerint azt mutatta, hogy tavaly még a béremelés hatására sem volt túl népszerű a tanári pálya a fiatalok körében - mondta a lapnak.
Az idei évben a legidősebb felvételiző nem kevesebb, mint 83 évesen adta be a jelentkezését, hogy visszaüljön az iskolapadba. A felvi.hu közlése szerint a jelentlezők átlagéletkora 27 év volt 2025-ben.
A legkeresettebb alapképzések között található a gazdálkodási és menedzsment, amelyre 7142 diák jelentkezett, valamint a pszichológia, amely iránt 6530-an érdeklődtek. Az idei évben a legkedveltebb felsőoktatási intézmény továbbra is az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) lett, ahová 18 237 első helyes jelentkező érkezett. A második helyet a Debreceni Egyetem foglalja el 10 814 diákjával, míg a harmadik helyen a Szegedi Tudományegyetem áll 8892 jelentkezővel. Érdekesség, hogy mindhárom intézmény esetében a tavalyi évhez képest idén még többen nyújtották be a jelentkezésüket.
Az elmúlt évtizedben eddig soha nem tapasztalt számban jelentkeztek a diákok az idén, köszönhetően a kormány által bevezetett könnyítéseknek a felvételi folyamatban. A minimumponthatárok eltörlése, valamint a nyelvvizsga és az emelt szintű érettségi kötelezővé tételének megszüntetése jelentős változásokat hozott. Ennek eredményeként az egyetemek saját maguk dönthetik el, milyen teljesítményekért járnak pluszpontok. Tavaly már több intézmény is rekordalacsony ponthatárokkal fogadta a hallgatókat. Az idei felvételi ponthatárokat és eredményeket várhatóan 2025. július 23-án fogják nyilvánosságra hozni.