Száznál is több jogi eljárást indítottak az oldásszkeptikus szülők.
Tragédia Győrnél: a 8 éves lány végignézhette, amikor az anyja a kistestvérével a vonat elé lépett
Eddig több mint száz jogi eljárást indítottak eltökélt szülők, akik a kötelező védőoltások ellen emeltek szót. A Népszava értesülései szerint polgári perek formájában lépnek fel, mivel úgy vélik, hogy az orvosok nem nyújtottak megfelelő szakvéleményt, amely lehetővé tette volna számukra, hogy a gyermekeik mentesüljenek a kötelező oltások alól. A felperesek gyakran sérelemdíj megítélését is kérik a bíróságoktól, hivatkozva arra, hogy ezzel megsértették a gyerekek személyiségi jogait.
Mint írják, a legtöbb beadványt egy előre elkészített formanyomtatvány alapján írják, és a lassan mozgalommá váló csoport pedig a belügyminisztert is felszólította tavaly, hogy tegyen lépéseket a kötelező oltási rendszer megszüntetésére.
A vakcinaellenes szülők olyan eltökéltek, hogy sok esetben az oltás időpontjában az egyik szülő külföldre utazik a beoltatni kívánt gyermekkel - nyilatkozta Nemes Dénes ügyvéd, aki a vakcinaellenes perekben képviseli a gyermekorvosokat és a klinikai oltási tanácsadókat.
Az ügyvéd kiemelte, hogy nincs tudomása olyan perről, amelyet az oltástagadó mozgalom sikerrel zárt volna, még első fokon sem. Ezzel szemben az orvosok már többször is győzelmet arattak az elsőfokú bíróságon, sőt, egy közigazgatási ügy is folyamatban van a Veszprémi Törvényszéken, ahol már jogerős döntés is született.
Az ügyvéd egyebek mellett elmondta azt is, az életkorhoz köthető, kötelező védőoltások rendszere pontosan szabályozott. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) osztályvezetője, Galgóczi Ágnes azt is elmondta, hogy Magyaroszágon a kötelező oltási rendet az Alaptörvény is szabályozza, és a kötelező védőoltások beadásához nincs szükség szülői belegyezésre, csak a tájékoztatás joga illeti meg a szülőt.
Ha kimarad vagy elhalasztódik egy oltás, azt a védőnő nyilvántartja, és amint a halasztásra okot adó körülmény megszűnik, pótoltatnia kell az elmaradt vakcinát, és ha ez három hónapnál hosszabb ideig is elhúzódik, akkor azt jelentenie kell a népegészségügyi hatóságoknak. Ugyanakkor, ha egy szülő szándékosan akarja elkerülni a kötelező oltást, a védőnőknek azt is jelenteniük kell, ebben az esetben a gyámhatóság akár ki is emelheti a gyermeket a családból arra az időszakra, amíg megkapja a vakcinát, ha ezután a szülő hajlandó együttműködni az orvossal és a védőnővel, akkor a gyermeke visszakerülhet a családba.