Öt éven belül Európa a kvantumszámítógépek versenyének élére törhet.


Szeptember 18-án kerül megrendezésre a Portfolio Future of Finance 2025 konferenciája, ahol a pénzügyi szektor kiemelkedő szakemberei osztják meg vízióikat a jövőről. Ne hagyd ki ezt a lehetőséget, érdemes részt venni!

A szerdán nyilvánosságra hozott stratégia célja, hogy az Európai Unió 2030-ra a kvantumpiac élvonalába kerüljön. Ezzel a lépéssel nemcsak a technológiai fejlődést kívánják előmozdítani, hanem olyan kulcsfontosságú területeket is forradalmasítani, mint az egészségügy, a közlekedés, az energiaellátás és a biztonság. Az uniós jövőképen keresztül a kvantumtechnológiák potenciálja révén új lehetőségek nyílhatnak meg, amelyek alapjaiban változtathatják meg a mindennapi életünket.

Az Európai Bizottság álláspontja szerint a kvantumtechnológia jelentős geopolitikai előnyöket kínálhat a közeljövőben. Noha az unió tagállamaiban rendelkezésre áll a szükséges szakértelem, a globális magánbefektetések csupán 5%-a jut el az európai kvantumszektorhoz. Ez hatalmas lehetőségeket rejt, ugyanakkor komoly kihívásokat is jelent, mivel a kontinens lemaradásban van a globális versenyben.

Ezen igyekeznek módosítani célzott támogatások révén, hiszen becslések alapján 2040-re a szektor több ezer, különleges szaktudást megkövetelő munkahelyet hozhat létre, és

világpiaci értéke meghaladhatja a 155 milliárd eurót.

Ötéves stratégiájukban öt alapvető pillér kiemelésére került sor:

A Bizottság véleménye szerint a kutatás és innováció önállóan nem elegendő ahhoz, hogy elősegítse a fejlődést. Célzott intézkedésekre van szükség, amelyek ösztönzik a beruházásokat, így biztosítva, hogy az európai vállalatok megőrizzék versenyképességüket, és elkerüljék a külföldi letelepedést.

A Bizottság célja, hogy elindítsa a startupokat segítő Scale-Up Europe alapot, miközben a közeljövőben, várhatóan két héten belül bemutatásra kerülő, 2028-tól érvényes következő hétéves költségvetésben különös figyelmet szentel a kvantumtechnológiának is.

A Bizottság tervei szerint 2026-ra olyan jogszabályi javaslatot fog előkészíteni, amely az amerikai CHIPS Act példájára egy egységes európai szabályozási keretet alakítana ki a félvezetők területén. Ez a lépés egyrészt elősegítené a technológiai innovációt, másrészt pedig garantálná, hogy Európa hosszú távon is versenyképes és független maradhasson ezen a kulcsfontosságú piacon.

A fejlesztett technológiák jelentős része kettős felhasználású lesz, így a stratégiai függetlenség elérésében is sokat remélnek a stratégiától.

A kvantumtörvény megírásához most egy magas szintű szakértői testületet állítanak fel, amelybe több Nobel-díjas kutatót is meghívnak. A technológiai szuverenitásért felelős biztos, Henna Virkkunen szerint a jól képzett munkaerőtől a masszív kutatási infrastruktúrán át minden megvan Európában ahhoz, hogy a kontinens élre törjön - és a stratégiával ez sikerülni is fog.

Related posts