Történelmi fordulat: Képviselőket zárhatnak ki a Parlament falai közül.
Kövér László házelnök határozati javaslatai alapján öt momentumos képviselőt és Hadházy Ákost büntetnék meg a füstgyertyás akciójuk miatt
Nemrégiben a gyülekezési törvény módosításáról zajló szavazás a Parlamentben váratlanul káoszba torkollott. A Momentum képviselői és Hadházy Ákos a tiltakozás indításaként a szovjet himnusz dallamait játszották le, miközben Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin csókolózó montázsait szórták a karzatról. A füstgyertyák füstje pillanatok alatt elborította az üléstermet, ami miatt többen köhögési rohamot kaptak. Komáromi Zoltán, a DK képviselője, a szavazás során véletlenül rossz gombot nyomott, míg Bányai Gábor, a Fidesz politikusa, a füst miatt sürgős orvosi ellátásra szorult. Latorcai János, az ülést vezető elnök, a botrány következtében több mint egy órára felfüggesztette az ülést.
Kövér László három nappal később már postázta a büntetésekről szóló értesítéseket, amelyek ellen a képviselők a mentelmi bizottsághoz fordultak fellebbezés céljából. A végső döntést az Országgyűlés fogja meghozni, és ha a házelnök javaslatai elfogadásra kerülnek, akkor az érintett képviselők valószínűleg szeptember végéig nem léphetnek be az Országház területére. Ezen kívül összesen 82 millió forintot vonnak le tiszteletdíjukból.
Hadházy Ákos 12 012 570 forintot, azaz hat havi tiszteletdíját veszíti el, amelyet részletekben vonnak majd le. A Momentum öt képviselőjének összesen 70 473 744 forintos büntetést javasoltak, az alábbi bontásban:
A pénzbüntetésen felül Bedő Dávidot, Lőcsei Lajost és Hadházy Ákost 12 ülésnapról, míg Gelencsér Ferencet, Sebők Évát és Tóth Endrét 6 ülésnapról tiltanák ki. A kitiltás a mai szavazást követő napon, azaz kedden lépne életbe. Az Országgyűlés munkarendje szerint a három füstgyertyázó képviselő a tavaszi ülésszakban már nem is térhetne vissza, hanem várhatóan csak szeptember közepén, az őszi ülésszak elején - számolt be a Telex.
Bedő Dávid úgy véli, hogy a hétfői szavazás során nem fogják érni meglepetések, és a fideszes többség valószínűleg támogatni fogja a házelnök határozatát.
"Teljesen elképesztőnek tartjuk, hogy a megválasztott parlamenti képviselők kiutasíthatók a Parlament falai közül" - nyilatkozta a Momentum frakcióvezetője a sajtónak. Kiemelte, hogy a fellebbezés benyújtásának célja, hogy az ügyet a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróság elé terjeszthessék, ehhez pedig elengedhetetlen minden hazai jogorvoslati lehetőség kimerítése.
"Jelenleg az utcákon zajlik a munka, a parlament pedig nem a mi helyünk" - nyilatkozta Bedő. Hozzátette, hogy május 1-jén részt fognak venni Hadházy Ákos Kossuth téri demonstrációján is, amely a gyülekezési jog megszorításai ellen emel szót.
A Momentum frakcióvezetője megerősítette, hogy a kitiltás időszakára a 10 fős frakciójuk tagjai közül senki sem fog részt venni az Országgyűlés munkájában. Csak azok a képviselők jelennek meg a szavazásokon, akiket nem érint a büntetés. Ez azt jelenti, hogy a tavaszi ülésszak során nem fognak napirend előtti felszólalásokat tartani, nem tesznek fel kérdéseket az azonnali kérdések órájában, és a törvényjavaslatok vitáiban sem fognak részt venni.
"Jelenleg nem látjuk értelmét a parlamenti munkának" - mondta Bedő. Arról pedig majd ősszel döntenek, hogy visszatérnek-e a Parlamentbe a kitiltás lejártával.
Kövér László nemcsak pénzbírságot és kitiltást kezdeményezett, hanem büntetőfeljelentést is tett a füstgyertyás incidens miatt - írják.
A házelnök közleménye szerint Bedő Dávid, Hadházy Ákos, Lőcsei Lajos és ismeretlen tettesek ellen tett feljelentést, mivel véleménye szerint "az országgyűlési képviselőkre irányadó magatartási szabályokat megszegve, országgyűlési képviselő társaik testi épségét és egészségét veszélyeztetve jelentős mértékben megzavarták, illetve akadályozták az ülés menetét, azzal a kifejezett szándékkal, hogy megakadályozzák a törvény elfogadását".
A Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője, Kovács Katalin, a sajtónak nyilatkozva elmondta:
"Megkeresésére tájékoztatom, hogy ügyben a Fővárosi Nyomozó Ügyészség folytat nyomozást, amelyről további tájékoztatás az eljárás érdekeire figyelemmel jelenleg nem adható."
A beszámolójuk szerint Polt Péter legfőbb ügyész egyelőre nem kérte ki a képviselők mentelmi jogát az ügyben.
Az ülés hétfőn 13 órakor veszi kezdetét, ahol a napirend előtti felszólalásokkal indítunk.
Az Országgyűlés dönthet arról, hogy fenntartja-e azokat a büntetéseket, amelyeket Kövér László házelnök szabott ki öt momentumos és egy független képviselőre március végén. A gyülekezési jogról szóló törvénynek a gyermekek védelmével összefüggő módosítása, a Pride betiltása miatt - az ülésteremben füstgyertyával is - tiltakozó politikusokat ülésnapokról történő kitiltással és tiszteletdíj-csökkentéssel szankcionálta az Országgyűlés elnöke.
A határozathozatalokat követően másfél órás időkeret áll a képviselők rendelkezésére, hogy interpellálhassák a kormány tagjait. Ezt követően sor kerül az azonnali kérdések és válaszok órájára - tájékoztat az MTI.
Ezt követően az ülés keretében 19 előterjesztés kerül megvitatásra. Ezek közül csupán egyetlen egy általános vita foglalkozik az alvállalkozói lánc kérdésével, amely az állami építési beruházások rendjének módosításáról szóló törvényre vonatkozik.
A bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslatok megvitatására kerül sor a többi törvényjavaslat kapcsán.
Az érintett indítványok között szerepel egyebek mellett a veszélyhelyzet meghosszabbítását kezdeményező javaslat, az európai parlamenti képviselők vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségével összefüggő törvénymódosítás, több, a családtámogatásokkal, az anyák kedvezményével összefüggő javaslat, illetve a kábítószer előállításának, használatának, terjesztésének, népszerűsítésének tilalmával összefüggő jogszabály-módosítás.