Az európai és amerikai tőzsdék továbbra is csökkenő tendenciát mutatnak Trump globális vámintézkedéseinek hatására.

A globális piacokon továbbra is erőteljes visszaesés tapasztalható, miután Trump bejelentette, hogy általános vámokat vet ki az USA több mint 180 országból és területről származó termékek behozatalára, amelyek mértéke 10%-tól több mint 50%-ig terjed.
A globális piacokat megtépázta a Trump agresszív globális vámjai miatti idegeskedés.
Az amerikai elnök ismertette globális vámpolitikáját, amely több mint 180 országból származó importra vet ki vámokat, 10-től több mint 50%-ig terjedő mértékben.
A vámháború feszültségei fokozódtak, miután Kína is bevezette saját ellenvámjait az Egyesült Államokkal szemben.
A pekingi kereskedelmi minisztérium közölte, hogy az Egyesült Államok által a Kínából származó importra kivetett 34%-os vámokra április 10-től kezdődően az összes amerikai termék behozatalára kivetett 34%-os vámmal válaszol. Az Egyesült Államok és Kína a világ két legnagyobb gazdasága.
Az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi konfliktus kiéleződése felgyorsította a német DAX-index lejtmenetét péntek délután.
A vezető német tőzsdeindex jelentős, több mint 1000 pontos csökkenéssel, azaz körülbelül 5%-os eséssel 20 590 pontra esett vissza, ami a napi mélypontot jelenti. Ezzel a heti vesztesége már 8%-ra nőtt - értesült a dpa német hírügynökség.
Az európai részvények a nap folyamán jelentős veszteségeket könyveltek el, az indexek körülbelül 5%-os csökkenést mutattak. Ezen kívül a nyersolaj ára a 2021 óta mért legalacsonyabb szintre esett vissza.
A legnagyobb spanyol tőzsde, az IBEX35 (IBerian-indEX) szintén nagyjából 5%-os esést szenvedett el pénteken. A kereskedés középső szakaszában az IBEX35 zuhanórepülésbe kezdett, és 12 500 pontig süllyedt, mivel az USA-Kína vámháború is döntő csapást mért rá.
A spanyol szelektív index a legjobban teljesítette a szerdán bejelentett vámok okozta kihívásokat, mindössze 1,2%-os csökkenést könyvelve el. Ez az érték viszonylag enyhének számít az európai indexekhez viszonyítva, amelyek átlagosan 3%-os visszaesést tapasztaltak.
Franciaország is jelentős visszaesést szenvedett el, hiszen legfontosabb tőzsdei indexe, a CAC 40 körülbelül 4,3%-os csökkenést mutatott, ami az európai részvények számára évek óta a legnagyobb heti veszteséget jelenti.
Európai válaszlépésként Emmanuel Macron francia elnök felszólította az összes francia vállalatot, hogy szüneteltessék az Egyesült Államokban tervezett beruházásaikat.
Robert Habeck megbízott német gazdasági miniszter ugyanezt az álláspontot képviselte, hozzátéve, hogy Trump "meghajolna a nyomás alatt", ha Európa egységesen reagálna.
Eric Lombard, a francia pénzügyminiszter, figyelmeztetett a washingtoni vámokkal szembeni "tit-for-tat" intézkedések kockázataira. Kiemelte, hogy az ilyen válaszlépések nemcsak az amerikai piacra, hanem az európai fogyasztókra is kedvezőtlen hatással lehetnek.
Maros Szefkovics, az Európai Unió kereskedelmi biztosa, bejelentette, hogy két órás telefonos diskurzust folytatott Howard Lutnick amerikai kereskedelmi miniszter és Jamieson Greer, az amerikai kereskedelmi képviselet vezetője társaságában.
"Világosan kifejeztem a véleményemet: az amerikai vámok nemcsak károsak, hanem teljesen indokolatlanok is" - nyilatkozta Szefkovics a közösségi médiában, az X platformon megosztott posztjában.
"Az Európai Unió elhivatott a konstruktív párbeszéd mellett, ugyanakkor határozottan kiáll érdekeink védelme mellett is."
Trump agresszív kereskedelempolitikája, melyet Peking reakciója csak tovább fokozott, komoly kihívás elé állította az amerikai piaci környezetet.
Az S&P 500 322,44 ponttal, 5.074,08 pontra - nagyjából 6%-kal - esett, és a hetet a 2020 márciusa, a COVID-járvány óta rekordalacsony szinten zárta.
A Dow Jones ipari átlagának értéke 2231 ponttal csökkent, ami 5,5%-os visszaesést jelent. Eközben a Nasdaq Composite index 5,8%-os mínuszban zárta a napot, és már több mint 20%-kal eltávolodott a tavaly decemberben elért csúcsától.
A kereskedelmi háborúnak eddig kevés vagy egyáltalán nem volt nyertese a pénzügyi piacokon. Az S&P 500 index 500 vállalatából 14 kivételével mindenkinek a részvényei estek pénteken.
A nyersolaj ára 2021 óta a legalacsonyabb szintjére esett vissza. Ezen kívül más fontos nyersanyagok, mint például a réz ára is csökkent a kereskedelmi háborúk okozta aggodalmak következtében, amelyek tovább gyengítik a globális gazdaságot.
Trump ezzel kapcsolatban vegyes üzeneteket küldött. Pénteken azt nyilatkozta, hogy Vietnam "NULLÁRA" kívánja csökkenteni vámjait, amennyiben sikerül megállapodást elérni az Egyesült Államokkal.
A közösségi média felületén éles kritikát fogalmazott meg Kína intézkedéseivel kapcsolatban, hangsúlyozva, hogy "KÍNA NEM TARTJA A JÁTÉKSZABÁLYOKAT, ÉS EZÉRT PÁNIKBA ESTEK".
Donald Trump úgy véli, hogy az amerikai állampolgárok "kis mértékű nehézségeket" tapasztalhatnak a vámok következtében. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a hosszú távú célkitűzések, például a helyi termelő munkahelyek újbóli megteremtése az Egyesült Államokban, végső soron megérik az átmeneti áldozatokat.
Nem sokkal azután, hogy a tőzsdék meredeken lejtőre kerültek egy globális vámbejelentés következtében, Trump a helyzetet egy orvosi beavatkozáshoz hasonlította, amelyben az amerikai gazdaság a páciens szerepét tölti be. Ezzel utalt arra, hogy a nehézségek fokozódni fognak, mielőtt a javulás jelei megmutatkoznának.