Trump újabb jelöltet állított a párizsi nagyköveti posztra – egy volt elítélt személy kerülhet a figyelem középpontjába. Vajon milyen hatással lesz ez a diplomáciai kapcsolatokra?
Ahogy már említettük, Trump egyik nászura, aki Tiffany lányának apósa, fogja irányítani a libanoni tűzszünetet. Legfrissebb nyilatkozata szerint egy újabb nászúr is szóba került, aki az Egyesült Államok képviseletét láthatja el Franciaországban.
A kiszemelt új párizsi nagykövet nem más, mint Trump másik vejének, Jared Kushnernek (Ivanka Trump férjének) az édesapja. Bejelentésében Trump Charles Kushnert egy kiemelkedő üzleti vezetőként, emberbarátként és ügyes tárgyalóként méltatta, hangsúlyozva, hogy ő lesz országunk és annak érdekeinek hatékony képviselője.
Ezzel Trump második felesége is fontos politikai pozícióhoz juthat, míg az előző házasságából származó partner az arab ügyekért felelős személy lesz a Fehér Házban. Érdemes megjegyezni, hogy az angol nyelvben nincs konkrét kifejezés a gyermek házastársának szüleire, így a Father-in-Law és Mother-in-Law kifejezések, amelyek magyarul após és anyós jelentéssel bírnak, használatosak.
A történet középpontjában egy rendkívül gazdag, ám jogerősen elítélt egyén áll, aki az életét a luxus csillogásában élte, mígnem múltbeli döntései végzetes következményekkel jártak. E férfi, akinek bankszámlája tele volt, és palotákban élt, a jogi rendszer szorításába került, amikor kiderült, hogy a vagyonát nem mindig tisztességes úton szerezte. Most, a börtön falai között kénytelen szembenézni a tettei következményeivel, és átértékelni, mit is jelent a valódi gazdagság. A szabadság elvesztése ráébresztette, hogy a pénz nem mindent megold, és a boldogság kulcsa talán nem is a javakban, hanem az emberi kapcsolatokban rejlik.
A viharos múltú ingatlanfejlesztő, Charles Kushner, egy szovjet-zsidó holokauszt-túlélő pár gyermekeként látta meg a napvilágot. 70 esztendeje élő Charles szülei 1949-ben érkeztek az Egyesült Államokba, ahol az édesapja először építőmunkásként, majd később ingatlanbefektetőként vágott bele az életbe. Charles jogi diplomát szerzett, és pályafutását ügyvédként kezdte, mielőtt a fejlesztési szektorban találta volna meg igazi hivatását.
Kushner 1985-ben lépett be apja 4000 lakásból álló New Jersey-i ingatlanportfóliójába, és gyorsan sikeressé vált, ami 1999-ben az Ernst & Young által odaítélt éves Vállalkozói Díjat hozta számára. Ekkorra a Kushner Companies már több mint tízezer lakóingatlan birtokában volt, emellett számos építési vállalkozással is bővült, sőt, egy kereskedelmi bankot is alapítottak. A vállalkozás alapítójának jelenlegi vagyona körülbelül 22 milliárd dollárra tehető.
2004 júniusában a Szövetségi Választási Bizottság félmillió dolláros bírsággal sújtotta Kushnert, amiért illegális módon járult hozzá a demokraták választási kampányához. Érdekesség, hogy Kushner a Demokrata Párt bejegyzett támogatója volt 12 éven át, de úgy tűnik, ez nem áll útjába karrierjének Trump kemény republikánus kormányzatában.
Egy évvel ezelőtt üzleti tevékenységei kapcsán vádat emeltek ellene, és a büntetőper során vállalta felelősségét tetteiért, elismerve bűnösségét.
A pert lezáró vádalku során, amiben adóelkerülés, hamis tanúzás és zsarolás is szerepelt, Kushnernek sikerült elkerülnie a 20 éves börtönbüntetést. Ehelyett 4 évet kapott, és ebből is csak kettőt kellett letöltenie, és azt sem börtönben, hanem egy védett házban.
A vádat képviselő republikánus ügyész, Chris Christie, aki később New Jersey kormányzói posztját is betöltötte, kifejezte véleményét Kushner ügyéről, megjegyezve, hogy "ez az eset a legundorítóbbak közé tartozik, amivel valaha is foglalkoztam."
Christie megjegyzése különösen jelentős, mivel 2015/16-ban ő volt a Trump-kampány kulcsszereplője, akire Donald Trump a Fehér Ház átvételének feladatát bízta Barack Obama elnökségét követően.
Az elítélt 2006 augusztusában szabadult, de az ügyvédi tevékenységtől örökre eltiltották New Jersey-ben, New Yorkban és Pennsylvaniában, így teljes egészében át kellett váltania az üzleti életre.
A nászuram egyben Benjámin Netanjahu kebelbarátja és üzlettársa
Szabadulása után Kushner birtokába került a város egyik legimpozánsabb ingatlanja, a 666 Fifth Avenue komplexum, amelynek értéke 1,8 milliárd dollárra rúg. A projekt megvalósításához két korábbi rabtársát is csatlakoztatta, akikkel a börtönben barátkozott össze.
Az üzletember gazdasági helyzete több mint kétszeresére emelkedett Donald Trump első elnöki mandátuma alatt.
A mágnás közeli barátja és bizalmasa nem más, mint Benjámin Netanjahu, Izrael miniszterelnöke. Egy vagyonfigyelő szolgálat információi szerint a két férfi több közös ingatlannal büszkélkedhet Franciaország, Belgium, az Egyesült Királyság és New York területén. A kapcsolatuk annyira szoros, hogy a pletykák szerint Jared fia egyszer a pincében töltötte az éjszakát, mivel átengedte Netanjahunak az ágyát, hogy a miniszterelnöknek ne kelljen visszautaznia Manhattanbe Livingstonból.
A volt elnök kegyelme révén újra rátalált a tisztességére.
Elnöksége záró heteiben, számos más kliensével együtt, Donald Trump kegyelmet biztosított Kushernek is, aki már 11 éve volt a vejévé. Ennek következtében jogi értelemben büntetlen előéletűnek tekinthető, és hivatalosan tilos megkérdőjelezni a múltját.
Mary L. Trump, az elnök unokahúga, a Trump és id. Kushner közötti kapcsolatot meglehetősen felszínesnek jellemezte. Véleménye szerint a viszony legfőbb alapja a lány és a vő iránti elnöki szeretet volt, mivel Trump mélyen értékeli őket. Bár a nászuramhoz nem fűzte különösebben szoros kötelék, a fiuk révén Kushner egy fontos szereplő maradt az életében.
Jared Kushner kulcsszerepet játszott az USA közel-keleti politikájában, főként a nevezetes Ábrahám-egyezmények létrehozásában, és most még annál is jóval nehezebb munkára készül az új mandátum során. Az elnöki vő kitűzött feladata nem kisebb, mint Irán teljes kiszorítása a Közel-Keletről, és a szaúdi-izraeli béke tető alá hozása, ami történelmi stabilitást hozhatna a térségben.
Történelmi gigászok ültek a párizsi székben - a 'francia kapcsolat' a legnagyobb presztízsű poszt a State Departmentben
A történelem hajnalán, amikor az ifjú Egyesült Államok egyedül Franciaországra támaszkodott a brit elnyomás elleni harcban, a párizsi nagyköveti pozíció rendkívüli politikai jelentőséggel bírt. Ekkoriban a nagyköveti rang nem csupán diplomáciai képviseletet jelentett, hanem miniszteri rangot is magában foglalt, így a párizsi nagykövet valójában a kormány belső körének tagja volt, közvetlen hatással a politikai döntésekre és a nemzetközi kapcsolatok alakítására.
A sokat emlegetett, de még mindig hatályos nemzetbiztonsági törvény azért jött létre, mert egy Logan nevű üzletember engedély nélkül kezdett tárgyalásokat Napóleon kormányával, közvetlenül Talleyrand-nal. Ez a lépés komoly zűrzavart okozott a két ország közötti kapcsolatokban. Ennek következtében az amerikai kormány úgy határozott, hogy a külföldi államokkal való kapcsolattartás kizárólag a Fehér Ház keretein belül történhet, jellemzően az oda akkreditált nagykövet közvetítésével.
Amerika történelmének nevezetes nagykövetei közül kettő még ma is látható az amerikai bankjegyeken. Az első, akit George Washington delegált, nem más, mint a híres Benjamin Franklin, akinek élete és munkássága mély nyomot hagyott a történelemben. Őt követte a későbbi elnök, Thomas Jefferson, aki szintén fontos szerepet játszott a francia-amerikai kapcsolatok erősítésében. James Monroe, az Egyesült Államok ötödik elnöke, szintén párizsi nagykövetként tevékenykedett, hozzájárulva a két nemzet közötti baráti viszonyok továbbfejlesztéséhez.
Ez a kapcsolat szinte zökkenőmentesen bontakozott ki, függetlenül attól, hogy Franciaországban éppen milyen politikai rendszer volt érvényben – legyen az császárság, királyság, köztársaság vagy éppen a Kommün. A viszony csupán a második világháború idején tört meg, amikor a német megszállás alatt álló Franciaországot az Egyesült Államok nem ismerte el legitim államként.
A következő 200 évben rendszerint korábbi kormányzók, szenátorok, vagy magas rangú katonatisztek töltötték be a posztot, A névsorban egy hírszerzési parancsnok is szerepel, aki 1949-ben főszerepet játszott a NATO létrehozásában, majd később az NSZK beléptetésében. (Megjegyzendő, hogy a NATO központja 1967-ig Párizsban volt, de amikor hűvösre váltott a kapcsolata az atlanti szövetséggel, Ch. De Gaulle átengedte a főhadiszállást Brüsszelnek, amit később Franciaország nagyon megbánt.)
Más kinevezettek olyan tekintélyes társadalmi-politikai szereplők voltak, akik segítették valamelyik elnök választási kampányát, és ennek jutalmaként költözhettek be a Champs-Elysées-hez közeli palotába. Még Winston Churchill menye, Pamela Harriman is feltűnik közöttük.
A névsor igazán változatos, ám elítéltet nem fedezhetünk fel benne.
A poszt betöltéséhez elengedhetetlen a Szenátus jóváhagyása, ahol az idősebb Kushner meghallgatása izgalmas fordulatokat hozhat. Jelenleg a képviselet élén Denise Campbell Bauer áll, aki a képen látható. Ő az Egyesült Államok korábbi belgiumi nagykövete, akit Joe Biden 2022-ben nevezett ki a párizsi misszió élére.