Ritka és lenyűgöző madárfaj jelent meg a Kunmadarasi-pusztán | Sokszínű

Gyűrűs széki lilét fotóztak a Hortobágyon - írta a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság.
Április közepén egy különleges esemény történt a Kunmadarasi-pusztán: egy hím széki lile (Charadrius alexandrinus) jelent meg a területen. Ez a madár egykor a Hortobágyon rendszeresen fészkelő fajnak számított, ám napjainkban már csupán ritka kóborlóként találkozhatunk vele.
Borza Sándor, a Természetvédelmi Őrszolgálat elhivatott munkatársa lenyűgöző fényképeket örökített meg a madárról.
A megfigyelés hátterében az állt, hogy az észlelt példány színesgyűrűs jelöléssel rendelkezett, amely lehetővé tette a szakértők számára, hogy részletesebb adatokat gyűjtsenek a madárról. A gyűrűzési jelentés felfedte, hogy a madarat fiókaként jelölték meg a Kiskunság területén 2024-ben, és a telet Olaszországban töltötte.
A széki lile hazánkban különösen védett madárfaj, amelynek természetvédelmi értéke 1 000 000 forint. E rendkívüli faj megóvása kiemelt fontosságú a biodiverzitás fenntartása érdekében.
Ahogy korábban említettük, a Felső-kiskunsági tavakon 2024 májusában természetvédők figyelték meg a gyűrűs széki lilét. Ez a ritkán látható madár évekkel ezelőtt a Balaton partján is feltűnt, ezzel felkeltve a madármegfigyelők figyelmét. A madárgyűrűzés története Magyarországon immár 125 évre nyúlik vissza, és hazánk a harmadik ország, amely csatlakozott e fontos kezdeményezéshez; már 116 éve végeznek madárgyűrűzést Magyarország területén.