Ukrajna fontolóra veszi a taposóaknákat tiltanó egyezményből való kilépést.


Amennyiben a parlament megszavazza, Ukrajna csatlakozhat Lengyelországhoz és a balti államokhoz.

Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke vasárnap bejelentette, hogy aláírta azt a rendeletet, amely lehetővé teszi az ország számára, hogy kilépjen a taposóaknák gyártását és használatát tiltanó ottawai egyezményből. A döntés hátterében az oroszok által a konfliktus során alkalmazott taktikai lépések állnak - számolt be róla a Reuters.

Korábban már említettük, hogy Lengyelország, Litvánia, Lettország és Észtország tavasszal hasonló lépésekre szánták el magukat. E balti országok és Lengyelország döntése Oroszország politikájának hatására született. Finnország pedig 2024 decemberében jelezte, hogy ők is fontolóra veszik az egyezményből való kilépést, azonban eddig még nem történt meg a tényleges lépés.

Az Oroszországgal határos államok a védekezésre öszpontosítottak a döntéssel kapcsolatban, Ukrajna pedig arra hivatkozik, hogy a háborúban vele szemben álló Oroszország nem részese az egyezménynek és előszeretettel használja a taposóaknákat, így fel kell venniük a harcot ezen a téren is.

Ukrajna 2005-ben ratifikálta az egyezményt, amely fontos lépés volt a fegyverzetkorlátozás irányába. Zelenszkij legutóbbi esti videóüzenetében hangsúlyozta, hogy Oroszország soha nem csatlakozott ehhez az egyezményhez, és "a legnagyobb cinizmussal alkalmazza a gyalogsági aknákat." Oroszország széles körben vetette be ezeket az aknákat Ukrajna azon területein, ahol az orosz hadsereg aktívan tevékenykedett. Ukrajna számára a gyalogsági aknák eltávolítása a háború utáni újjáépítés egyik legfontosabb feladata, hiszen ezek a fegyverek súlyosan veszélyeztetik a civil lakosság biztonságát és a területek rehabilitációját.

Az elnök hivatalos weboldalán közzétett rendelet nem jelenti automatikusan, hogy Ukrajna már elhagyta az egyezményt, hiszen ehhez a parlamenti jóváhagyás is szükséges. Roman Kosztenko, az ukrán parlament nemzetbiztonsági, védelmi és hírszerzési bizottságának titkára a közösségi médiában kifejezte támogatását a kilépés iránt, de egyelőre nem tette közzé, hogy mikor kerül sor a parlamenti vitára e fontos kérdésben.

A taposóaknákat úgy tervezték, hogy a talajban elrejtve felrobbanjanak, ha valaki rálép. A fegyvereseket és civileket egyaránt megölő és megcsonkító taposóaknák a fegyveres konfliktusok után is a földben maradnak, ami tartós veszélyt jelent a civilekre.

Related posts