A hatalmával való visszaélés következményeként kemény intézkedések várnak az EU-s ügynökség vezetőjére.

Számos uniós tagállam azt javasolja, hogy fokozzák az Európai Tengerbiztonsági Ügynökség vezetőjének hatáskörét, mivel véleményük szerint Maja Markovčić Kostelac már túllépett a politikamentes technikai mandátum keretein. Ez a szabályozási vita nemcsak a jövőbeli megbízatására, hanem az uniós nyugdíjjogosultságára is jelentős hatással lehet.
Több uniós tagállam tervezi, hogy szigorítja az Európai Tengerbiztonsági Ügynökség (EMSA) főigazgatójának hatáskörét. A források szerint a horvát Maja Markovčić Kostelac gyakran túllépi technikai feladatkörét, és politikai ügyekbe is beleszól, ami aggodalmat keltett a tagállamokban - értesült az Euractiv.
Spanyolország és Dánia különösen hangsúlyozza, hogy a megújuló szabályozás világosan határozza meg az ügynökség és annak vezetője közötti feladat- és felelősségi köröket.
A tagállamok véleménye szerint Kostelac tévesen értelmezett szerepe zűrzavart okozott a nem EU-s országok között is. Előfordult olyan helyzet, amikor szükség volt arra, hogy kíséretet biztosítsanak számára egy bizalmas uniós diplomáciai megbeszélésről való távozásakor.
Az Európai Parlament is világosabb elszámoltathatóságot kér, ha politikailag érzékeny döntésekről van szó.
A vita befolyásolja Kostelac jövőjét is: bár eredetileg tízéves megbízást javasoltak neki, most a tagállamok csak egy négyéves hosszabbítást támogatnának, egy további évvel akkor, ha kétharmados támogatást kap az ügynökség igazgatótanácsától. A végleges döntésről május 20-án tárgyalnak tovább.