Putyin jó barátja, aki a halhatatlanság titkát birtokolja, egy üveg vodkát kortyolgat, miközben Cheetos-t majszol. Az éj sötétjében, egy titkos helyen élvezi az élet apró örömeit, mintha csak a világ minden gondjától távol lenne.

Portré Alekszandr Ovecskin orosz jégkorongozóról, aki megdöntötte a legendás Wayne Gretzky NHL-gólrekordját.
Lassan két évtizede már, hogy az észak-amerikai profi jégkorongliga (NHL) legnagyobb sztárja egy orosz hokis, aki játékával ámulatba ejt mindenkit. A kétezres évek közepén, amikor 19 évesen Moszkvából Washingtonba tette át a székhelyét, a szurkolók és a média már nagyon várta az érkezését. A közel 100 kilogrammos fenoménről készült felvételek, amelyeken a Dinamo felnőtt csapatában parádézott, elkápráztatták a szurkolókat és a szakembereket is.
A lendülete, a munkamorálja és a győztes szemlélete, továbbá a gyorsasága, a fizikai adottságai és a hihetetlen kapu előtti ösztönei már akkor is lenyűgözőek voltak. A 15 éves Ovecskint először egy svédországi U18-as Négy Nemzet Tornán figyeltem meg, ahol már megmutatta tehetségét. Abban a szezonban a szlovákiai U18-as világbajnokságon is jégre lépett. Ekkor már biztos voltam benne, hogy egy igazi jövőbeli sztár bontogatja szárnyait a jégen.
Göran Stubb, aki 1983 és 2023 között Európa-szerte tevékenykedett játékosmegfigyelőként, így fogalmazott róla:
Nem meglepő tehát, hogy a Washington Capitals az első választásukként kiemelte őt, hiszen tehetsége megkérdőjelezhetetlen. Azonban a bemutatkozására várni kellett, mivel a liga és a játékosok között bérkérdések merültek fel, ami következtében a 2004-2005-ös szezon teljes mértékben elmaradt. Egy évvel később a rajongók izgatottan várták a kedvenc sportáguk újbóli megjelenését. A 2005-06-os NHL-szezon igazi mérföldkőnek számított, tele szabályváltozásokkal, a fizetési sapka bevezetésével, valamint két kiemelkedő újonc érkezésével, akik új színt vittek a ligába.
Alekszandr Ovecskin legnagyobb riválisa egy kanadai srác, Sid the Kid, azaz Sidney Crosby volt. A kontraszt erős volt kettejük között, de az Ovecskinből áradó gyermeki vidámság magával ragadta a szurkolókat. Sem játékosként, sem magánemberként nem olyan volt, mint a többi orosz, aki korábban megfordult a ligában. Ovecskin élete első meccsén két gólt szerzett, valamennyi találatát pedig látványos ünneplés követte. Azonban mindig csak egy cél lebegett a szeme előtt, a győzelem. Azt mondta, amíg hokizik, addig minden trófeát meg akar nyerni, amit csak tud.
Az amerikai életérzés kezdetben szokatlan volt a fiatal orosz számára. Első manhattani látogatása alkalmával magával ragadta szobatársát, Brian Willsie-t, és belépett egy Dolce & Gabbana boltba, mintha csak egy gyerek lépett volna be a mesés játékboltba. Az éttermekben angolul való rendeléskor kényelmetlenül érezte magát, ezért az első szezonjában mindig magánál hordott egy szótárt, amelyből naponta új szavakat karikázott be, és ezeket az edzőivel fordíttatta le. A meccsek után fagyikelyheket rendelt a szállodai szobájába, miközben a TV-ben meccsösszefoglalókat nézett. Anaheimben szerezte meg pályafutása első mesterhármasát, a Capitals ellen 3-2-re győztek hosszabbítás után, majd az újoncok számára rendezett bulin egy orosz népdal előadásával zárta le ezt a felejthetetlen estét.
Három nap múlva, a Coyotes ellen mérkőzve Ovecskin olyan gólt szerzett, amely még a legendás Wayne Gretzky számára is hihetetlennek tűnt. Nyolc perccel a harmadik harmad vége előtt, amikor a Capitals már 5-1-re vezetett, Ovecskin egy az egyben találta magát Paul Mara ellen. A védő minden erejével próbálta megfékezni az orosz szélsőt; remek védekezéssel terelte el, és még fel is lökte, de ez sem volt elegendő. Ovecskin hihetetlen ügyességgel, hátracsúszva is be tudta juttatni a korongot a hálóba. A szezon végére Ovecskin 52 gólt szerzett, ezzel a harmadik helyen végzett a góllövőlistán, és a kanadai táblázaton is hasonló teljesítményt nyújtott, 106 pontot gyűjtve. Mindkét listán megelőzte Crosbyt, így övé lett a legjobb újoncnak járó Calder-trófea, ráadásul a szezon álomcsapatába is beválogatták.
Túlzás lenne azt állítani, hogy manapság Washingtonban az emberek megőrülnek a jégkorongért. Akkoriban még az is teljesen valószínűtlennek tűnt, hogy a Capitals mérkőzésein üres székek sorakozzanak, így Ovecskin szinte észrevétlenül sétálhatott a Fehér Ház és a Capitolium között, anélkül, hogy bárki felfigyelt volna rá. Azonban ahogy a szezon haladt előre, a csapat körüli érdeklődés egyre nőtt, és azóta is töretlenül tart.
Miután a Washington 2018-ban megnyerte a Stanley-kupát, Ovecskin és a Capitals népszerűsége elérte a csúcsot. A Café Milano előtt rajongók tízezrei várták a bajnok csapat érkezését, az emberek elárasztották az utcákat, a játékosokat a Stanley-kupával együtt emelték a magasba, az éttermekben és a kocsmákban pedig hektoliternyi sör fogyott. Washington az amerikai futball városa volt mindaddig, amíg Ovecskin meg nem érkezett.
A futball-láz persze nem hagyott alább így sem, a Commanders idén ráadásul remek szezont futott, az egyik meccsre pedig Ovecskin is kilátogatott. Mivel előre nem szólt oda telefonon, hogy ott lesz a mérkőzésen, ezért nem kapott saját parkolót a stadion közelében, és viszonylag távol tudott csak megállni az autójával. Hosszú út vezetett a bejáratáig, és nem meglepő módon elég sokan felismerték ez idő alatt, hiába húzott napszemüveget és sapkát. Mire a beléptető kapuhoz ért, jelentős rendőri kíséret alakult ki körülötte, amely nehezítette a szurkolók bejutását. Ahogy egyre nőtt a tömeg, a biztonsági személyzet egyik tagja sürgetően kérte, hogy engedjék be a hokisztárt, de akadt egy kis bibi: Ovecskin nem vett jegyet a meccsre. A dolgot végül annyival oldotta meg, hogy levette a szemüveget és a baseballsapkát, így már mindenki számára egyértelmű volt, hogy ki ő, és egy pillanat alatt beengedték.
Alekszandr Ovecskin szeptemberben betölti a 40. életévét, ám ennek ellenére a világ egyik legkeményebb hokiligájában immár két évtizede megállíthatatlan. Az előző év végén súlyos szárkapocscsonttörés következtében kényszerült pihenőre, ami általában 12-16 hetes rehabilitációt igényel. Ő azonban mindössze 16 mérkőzést hagyott ki, és sérüléséből egy látványos góllal tért vissza. Az ember azt hinné, hogy valamilyen különleges diétát követ, és kiemelt figyelmet fordít az egészsége fenntartására – de korántsem így van!
Az interneten vírusként terjed róla egy kép, amelyen egy Subway szendvicset és egy zacskó Cheetost szorongat a kezében, miközben éppen az egyik mérkőzésre igyekszik. Korábbi csapattársa, Brooks Laich Instagram-képe alatt pedig, amelyen a volt jégkorongozó éppen azt osztotta meg, milyen leveket iszik ahhoz, hogy megőrizze egészségét és jó formáját, azt tanácsolta Ovecskin, hogy kéne bele egy kis sör és némi jóféle orosz vodka, hogy igazán hatásos legyen. Az NHL-ben eltöltött hosszú évei - közel 1500 mérkőzés - zavarba hozzák a játékostársait.
"Ugyanazt csinálja most is, mint 15 évvel ezelőtt" - mondta Nicklas Backström, Ovecskin washingtoni csapattársa. Jevgenyij Malkin, aki honfitársa nyomdokaiban második helyen került draftolásra 2004-ben, kifejezte értetlenségét azzal kapcsolatban, hogy Ovecskin miért engedheti meg magának, hogy azt egyen, amit csak szeretne, és ennek ellenére még mindig ilyen kiemelkedő teljesítményt nyújt. "A teste tényleg lenyűgöző. Az emberek folyamatosan a súlyáról beszélnek, de őt ez igazán nem érdekli, inkább videojátékokkal tölti az idejét" - fogalmazott Malkin. Bármilyen véleményt is alkotnak Ovecskin étkezési szokásairól, amikor belép a jégre, a teljesítménye minden kétséget kizáróan megcáfolja az elméleteket.
A legtöbb embert azonban nem csupán Ovecskinnel való kapcsolata zavarja, hanem Vlagyimir Putyinhoz fűződő szoros köteléke. Miként Orbán Viktornak a foci, úgy Putyinnak a jégkorong jelenti a szenvedélyt. Az ukrajnai konfliktus kitörése előtt az orosz elnök rendszeresen szervezett magának barátságos mérkőzéseket, amelyek célja mindig ugyanaz volt: hogy fényesebben tűnjön fel a közönség előtt. Azonban nem mindig sikerült ezt elérnie; egy 2019-es mérkőzésen például hiába lőtt nyolc gólt, a közönség emlékezetében mégis inkább azok a pillanatok maradtak meg, amikor a játéka nem a legjobb színben tüntette fel őt.
A jégkorong különleges kötelékeket teremtett, hiszen Ovecskin és Putyin barátsága is ebből fakad. Ovecskin rendelkezik Putyin személyes telefonszámával, ami nem egy hétköznapi dolog, és az elnök még nászajándékot is küldött a hokisnak, amikor 2016-ban megnősült. Ez a kapcsolat jól tükrözi, milyen mély hatással van a sport a politikai és társadalmi kapcsolatokra.
Alekszandr Ovecskin nagy befolyással bíró sportoló, akiért emberek milliói rajongnak az Egyesült Államokban is, Putyinnak tehát fontos volt a vele való jó viszony kialakítása. A hokist 2014-ben kezdte el felhasználni saját politikai céljaira az orosz elnök, miután hadserege először szállta meg Ukrajnát, annektálta a Krímet, és háborút provokált az ukrajnai Donbász régióban. A jégkorongozó később részt vett több másik orosz hírességgel együtt a Mentsük meg a gyerekeket a fasizmustól elnevezésű kampányban, amely azt az üzenetet közvetítette, hogy Ukrajna egy fasiszta nemzet, amely gyerekeket gyilkol.
Ovecskin a 2018-as választási kampányban kiemelkedő szerepet játszott, hiszen egy évvel korábban megalapította a PutyinTeam nevű kezdeményezést. Mindeközben nem is próbálta eltitkolni, hogy nem igazán van tisztában a politikai világ működésével. A két férfi közötti kapcsolatban 2022 februárjában érezhető volt egy komoly feszültség, miután Oroszország megkezdte Ukrajna elleni invázióját. Ekkor Ovecskin először és utoljára osztotta meg véleményét az orosz agresszióról:
"Ez egy nehéz helyzet. Nekem is van családom Oroszországban, valamint mindkét országban barátaim, úgyhogy ezek most ijesztő pillanatok. De nem tehetünk semmit, csak abban bízhatunk, hogy hamar véget ér ez az egész és minden rendben lesz. Csak annyit kérek, hogy ne legyen több háború. Nem számít, ki vesz benne részt, Oroszország, Ukrajna, vagy bárki más. Olyan világot kell teremtenünk, ahol béke van".
A legérdekesebb és egyben legrelevánsabb válasz akkor érkezett, amikor Putyin nevét említették:
Ő a vezetőnk. Én viszont nem a politikai világban mozgok, hanem a sportpályán teljesítek.
Furcsa volt ezt a mondato egy olyan ember szájából hallani, aki 2017-ben még Putyin mellett kampányolt, majd arra hivatkozva nem akart állást foglalni, hogy nem politikus, hanem sportoló. Sokan azt sejtették a sorok mögött, hogy Ovecskin kihátrált Putyin mögül, csak azért nem mondta ezt ki nyíltan, mert féltette a családját. Az mindenesetre beszédes, hogy az 1,6 millió követővel rendelkező Instagram-oldalán még mindig Vlagyimir Putyinnal közösen szerepel a profilképén.
Az események után Wayne Gretzky és a híres kapus, Dominik Hasek is kifejtette a véleményét. Gretzky határozottan követelte, hogy az orosz csapatokat zárják ki a nemzetközi jégkorongversenyekből, amit végül meg is tettek. Hasek viszont az NHL-ben sem kívánta látni az orosz játékosokat, és Ovecskint hazugnak, gyávának titulálta. Az NHL végül nem lépett fel a tiltás mellett, sőt, Putyin és Trump legutóbbi telefonbeszélgetése után egyre valószínűbb, hogy az amerikai és az orosz válogatott a közeljövőben összecsap egymással. Putyin szerint ráadásul mindkét országban megrendezhetnék ezeket a mérkőzéseket.
Mindenesetre úgy tűnik, Gretzky szívében enyhült a jég, amikor Ovecskinnel kapcsolatosan nyilatkozott. Nemrégiben azt mondta, hogy elkerülhetetlen, hogy az orosz klasszis megdöntse a legendás rekordját, és amikor ez bekövetkezik, ő ott szeretne ülni a lelátón, hogy tanúja lehessen a történelmi eseménynek. Hát itt van, elérkezett a pillanat! 1487 mérkőzés kellett hozzá, de Alekszandr Ovecskin véglegesen a múltba utasította Wayne Gretzky egykor megdönthetetlennek hitt gólrekordját. A New York Islanders ellen 4-1-re elveszített mérkőzés során megszerezte pályafutása 895. gólját az alapszakaszban, ezzel pedig örökre beírta magát a sportág történetébe.