A grúz kormányhoz érkezett egy fontos üzenet.
Az új georgiai kormány politikája ellentétben áll az ország népének és a korábbi kormányoknak a georgiai alkotmányban rögzített uniós integrációs törekvésével - hívta fel a figyelmet közös sajtóközleményben Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője és Marta Kos bővítésért felelős uniós biztos vasárnap.
Az uniós tisztségviselők aggodalmukat fejezték ki Irakli Kobahidze miniszterelnök bejelentése miatt, amely szerint a georgiai kormány 2028-ig felfüggeszti a csatlakozási tárgyalások megkezdését, és elutasítja az EU pénzügyi támogatását. Emlékeztettek arra, hogy Georgia demokratikus visszalépése már idén júniusban a csatlakozási folyamat de facto leállítását eredményezte, és a georgiai hatóságoknak közvetlenül juttatott uniós pénzügyi támogatás jelenleg szünetel. "Az ország lakossága újra az utcára vonult, hogy kifejezze elkötelezettségét az uniós csatlakozás iránt. Az EU határozottan elítéli a békés demonstrálók ellen elkövetett erőszakot, akik az európai és demokratikus jövőjükért harcolnak. A kormány intézkedései közvetlen következményekkel bírnak a kétoldalú kapcsolatokra" - figyelmeztettek.
A hatóságokat arra szólították fel, hogy tartsák tiszteletben a gyülekezési és véleménynyilvánítási szabadság jogát, és az erőszakos cselekmények, különösen a békés tüntetők, politikai szereplők és a média képviselői ellen irányuló támadások azonnali leállítására figyelmeztettek. Minden egyes erőszakos esemény alapos kivizsgálását és a felelős személyek felelősségre vonását sürgették. Az Európai Unió nevében aggodalmukat fejezték ki Georgia demokratiikus fejlődése miatt, különös figyelmet fordítva a közelmúltban tartott parlamenti választások során felmerült állítólagos jogsértésekre.
Tbilisziben vasárnapra virradóra összecsapások törtek ki a rendőrség és kormányellenes tüntetők között. A tiltakozók immáron harmadik éjszaka gyülekeznek, miután a kormány úgy döntött, hogy felfüggeszti a csatlakozási tárgyalásokat. Grúzia más városaiban is zajlanak tüntetések. Az országban októberben parlamenti választást tartottak, amelyen a hivatalos eredmények szerint a kormányzó Grúz Álom párt nyert, de az ellenzék, élén az államfővel nem hajlandó elismerni az eredményt.